Zgłoś Twoje dziecko do konkursu "Ruszaj z przedszkolakiem łamigłówek szlakiem"

Relacje

26.06.2020r. Propozycje zajęć.

O czym dzisiaj porozmawiamy? Rodzic przygotowuje obrazek z truskawką, ale zasłania go np.: małymi karteczkami z cyferkami, literkami lub figurami geometrycznymi. Zadaniem dziecka jest wskazanie i nazwanie cyferki, literki lub figury ( ewentualnie określenie koloru) – Rodzic zabiera karteczki , aż do momentu, gdy dziecko odgadnie, co jest na obrazku.

Odsłonięcie obrazka – truskawki. Opisywanie owocu, ułożenie z literek wyrazu „truskawka” (starsze dzieci). Omówienie okresu występowania owocu, przypomnienie przez Rodzica pojęcia „owoc sezonowy”.

Częstowanie się owocami truskawki , wąchanie, dotykanie delikatnie palcami, lizanie owocu, kosztowanie. Omówienie kształtu, koloru, konsystencji, smaku ( wzbogacenie słownictwa), przypomnienie o myciu owoców przed spożyciem.


Pogadanka: „Dlaczego należy jeść owoce sezonowe, np.: truskawki .
Pomocny film:Zabawa relaksacyjna - masażyk. Dziecko i Rodzic , siedzi jedno za drugim . Rodzic siedząc za plecami dziecka wykonuje na jego plecach masażyk do wierszyka , następnie zmiana.

„Tu płynie rzeczka”
Tu płynie rzeczka,
Tędy przeszła pani
na szpileczkach.
Tu stąpały słonie
I biegały konie.
Wtem przemknęła szczypaweczka,
Zaświeciły dwa słoneczka,
Spadł drobniutki deszczyk.
Czy Cię przeszedł dreszczyk

Czy ktoś może nie lubić truskawek? Oczywiście najlepiej jeść je na surowo, ale można z nich z zrobić różne dania, np.: na gorące, wakacyjne dni proponujemy koktajl truskawkowy. Potrzebne są tylko :
- truskawki
- mleko/jogurt
- odrobina miodu, ale niekoniecznie
Truskawki trzeba delikatnie umyć, osuszyć, usunąć szypułki - to zadanie dla Was dzieciaki . Następnie wrzuć je do naczynia, dodać mleko, kefir i zmiksować – to już zadanie dla Rodziców.
Smacznego!!

A może coś innego?

Porozmawiajcie, jakie dania można zrobić z truskawek lub z truskawkami (dżem, naleśniki z truskawkami, ciasto z truskawkami, kompot, sałatkę z truskawkami, pierogi z truskawkami, mus, lody, itp.)

Pomysł na pracę plastyczną:

http://lubietworzyc.blogspot.com/2015/07/truskawka-cukrem-malowana.html
https://www.osesek.pl/node/2448/print

... i dla przypomnienia liczebników porządkowych :)

https://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/33059c2888967b5d00df56c50d053601_/index.html
Relacja 2020-06-26, 08:25 | autor: Przedszkole 108 Kraina Tęczy
Przedszkolowo.pl logo